Jakiej grubości wybierać parapet w zależności od rodzaju materiału?

Wykańczając dom mieszkalny, należy wybierać takie elementy wykończeniowe, które posłużą na wiele lat, a przede wszystkim będą funkcjonalne. Nieodłącznym dodatkiem do stolarki otworowej są parapety, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Chronią przede wszystkim ścianę przed deszczem, ale też pełnią funkcję estetyczną całego obiektu.

Z jakiego materiału wybrać parapet?

Wybór parapetów wbrew pozorom nie jest mało istotną rzeczą. Jest to jeden z ważniejszych elementów wykończenia wnętrz, dlatego warto je dopasować zarówno do wystroju wnętrza, jak i do rodzaju okna. W przypadku budowy domu, decyzję najlepiej podjąć jeszcze na etapie przygotowywania projektu, bowiem element ten montuje się podczas tynkowania.

 

Na rynku do wyboru są modele o różnej grubości i wykończeniu. W przypadku zewnętrznej części budynku, najczęściej wybierane są te z PVC, które są lekkie i nie są też trudne do utrzymania w czystości. W sklepach znaleźć można plastikowe elementy, które imitują kamień lub drewno.

 

Osoby, które wolą bardziej ekologiczne rozwiązania, z pewnością zainteresują się produktem drewnopodobnym, powstałym w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem związków organicznych. Mowa tu o materiale MDF. Taka płyta jest odporna na wilgoć, a także jest świetnym substytutem drewna naturalnego. Największą zaletą wewnętrznych parapetów MDF jest fakt, iż łatwo je utrzymać w czystości. Wyroby z płyty MDF do stolarki świetnie sprawdzą się w kuchni czy łazience. Szeroki wybór wzorów i kolorów sprawia, że można je dopasować do każdego pomieszczenia.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając parapet wewnętrzny lub zewnętrzny?

Parapety zewnętrzne montowane są pod kątem, co pozwala na swobodne odprowadzenie wody deszczowej. Zazwyczaj spadek wynosi od 5 do 10%. Warto mieć na względzie fakt, iż te elementy stolarki są narażone na działanie warunków atmosferycznych, dlatego podczas wyboru parapetu, nie należy kierować się jego grubością, a docelowym materiałem, z którego jest wykonany.

 

W przypadku parapetów wewnętrznych, tu panuje większa dowolność. Warto skupić się bardziej na ich wyglądzie, bowiem to element wykończeniowy okien i dekoracja wnętrza. Jeśli mają na nich stać kwiaty, warto wybrać model wykonany z materiału mało wrażliwego na wodę. Najczęściej grubość takich elementów stolarki okiennej wynosi od 2 do 3 cm, jednak są to wartości umowne i zmienne w branży, a wiadomo, że każdy szuka czegoś innego.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Zapraszamy do kontaktu.

Powrót