Jak dobrać wymiar parapetu zewnętrznego i wewnętrznego?

Choć na pierwszy rzut oka dobranie odpowiedniego wymiaru parapetu nie wydaje się zbyt trudnym zadaniem, tak naprawdę warto poświęcić tej czynności nieco więcej uwagi. To, czy należycie spełni on swoją funkcję w dużej mierze zależy on Twojej precyzji oraz zastosowania się do kilku istotnych zasad — zarówno w przypadku modeli zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas pomiaru i montażu tego typu elementów, aby uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.

Parapety wewnętrzne i zewnętrzne — jak dobrać odpowiedni wymiar

Jeśli chodzi o szerokość półki — czyli odległość od zagięcia pod oknem do kapinosa — sprawa jest dość prosta. Parapet powinien wystawać około 3-5 cm poza krawędź ściany. Jest to szczególnie istotne w przypadku modeli zewnętrznych, gdyż zapobiega ściekaniu wilgoci po murze, co w dłuższej perspektywie prowadzi do jego degradacji. W przypadku modeli montowanych w pomieszczeniach dowolność jest nieco większa i uzależniona od osobistych preferencji.

 

Z kolei w przypadku długości parapetu — zarówno w wydaniu zewnętrznym, jak i wewnętrznym — wszystko zależy od tego, czy zamierzasz wpuszczać półkę w ścianę. Podczas dokonywania pomiaru możesz posiłkować się szerokością ramy okiennej. Gdy chcesz, by element jedynie wypełniał wnękę okienną, wymiary powinny być precyzyjne. Jeśli natomiast półka ma wystawać poza obręb wnęki, dodaj 3-5 cm z każdej strony. Weź także pod uwagę, czy ściana jest, czy dopiero będzie otynkowana.

 

Podczas montażu modeli wewnętrznych weź także pod uwagę pozostałe elementy wyposażenia mieszkania, np. armaturę i inne wystające urządzenia. Jeśli pod spodem znajduje się grzejnik, upewnij się, że półka całkowicie go zakrywa.

Prawidłowy wymiar podstawą sukcesu

Odpowiedni montaż parapetu to sprawa niezwykle istotna dla kondycji elewacji. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie tego w rękach fachowców. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie sprawdź również pozostałe artykuły dostępne na naszej stronie internetowej.

Powrót