Czy kamienny parapet można montować samodzielnie?

Stolarka okienna pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale też ochronną dla całego budynku mieszkalnego lub usługowego. Nieodzownym elementem dodatkowym są parapety, które montuje się zarówno wewnątrz i na zewnątrz budynku. Na rynku dostępny jest ogromny wybór materiałów, z których powstają te elementy. Mamy tu na myśli blachę PVC, konglomerat, płytę MDF czy kamień.

Czym charakteryzują się parapety z kamienia?

Kamienne parapety to estetyczne i eleganckie rozwiązanie. Najczęściej do ich produkcji używa się granitu, który zapewnia ponadczasową wytrzymałość. Taki element przyokienny może znaleźć się zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Wynika to z faktu, że ten kamień nie jest wrażliwy na deszcz, śnieg, wilgoć ani nadmierne promieniowanie słoneczne.

 

Parapety granitowe są także niezwykle solidne. Można na nich stawiać ciężkie przedmioty, takie jak donice z kwiatami czy rodzinne pamiątki. Dzięki temu montaż takiego elementu może odbyć się w domu mieszkalnym, jak i eleganckim biurowcu.

 

Montaż kamiennych parapetów

Wydawać by się mogło, że montaż parapetów kamiennych to trudne zadanie. Nic bardziej mylnego. Na samym początku należy pamiętać, że w przypadku elementu zewnętrznego, zadanie to powinno nastąpić pod sam koniec wykańczania elewacji. Wówczas kamień nie zostanie uszkodzony tynkiem, farbą lub klejem.

 

W większości przypadków montaż parapetów powinien nastąpić po wstępnym wykończeniu ścian. Dotyczy to zewnętrznej, jak i wewnętrznej części budynku.

 

Przed przystąpieniem do prac montażowych należy zebrać wszystkie odpowiednie materiały. Mowa tutaj o klejach, poziomicy, silikonie, piance montażowej czy zaprawie cementowej.

 

Ościeżnicę okna oraz mur należy na samym początku wymierzyć i porównać z rozmiarami parapetu. Przed montażem warto też dokładnie oczyścić, odtłuścić i wysuszyć powierzchnię, na której będzie ułożona płyta. Następnie należy wykonać szczeliny, w których spoczną oba końce parapetu. Zarówno po lewej, jak i prawej stronie w otworze okiennym należy wyciąć odpowiednie otwory, nanieść klej montażowy i umieścić nowy element przyokienny. Po zamocowaniu parapetu kamiennego ewentualne ubytki w tynku trzeba starannie uzupełnić, a miejsce styku z oknem i boki uszczelnić pianką niskoprężną.

 

Jeśli powyższy, skrócony co prawda opis montażu nie jest dla Państwa przerażający, warto spróbować własnych sił w tego typu zadaniach. Efekt i poczucie satysfakcji gwarantowane.

 

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Zapraszamy do kontaktu.

Powrót