Jak wykonać pomiar bramy

Montaż bramy garażowej, w zależności od jej rodzaju, wielkości i innych parametrów, może przybierać różne formy. Jeśli na etapie budowy domu przyjęliśmy wybór gotowej bramy garażowej, cała konstrukcja garażu została dostosowana tak, aby instalacja wybranej bramy była możliwa. Jeśli jednak planujemy wymianę bramy na już istniejącym garażu o niestandardowym wymiarze, pozostaje nam wykonanie bramy na zamówienie. W tym celu powinniśmy wykonać dokładny pomiar, uwzględniając nie tylko wymiary światła bramy, ale również wiele innych parametrów.

Bramy segmentowe – pomiar

Bez względu na to, czy interesują nas bramy segmentowe, rolowane czy uchylne, dokładny pomiar jest warunkiem niezbędnym, by móc cieszyć się bezpieczną i solidną bramą garażową. Poniżej przedstawiamy wszystkie istotne pomiary, które należy wykonać przed wyborem bramy do garażu.

  • Światło bramy ? podstawowy pomiar, który uwzględnia wysokość i szerokość otworu na bramę segmentową. Szerokość otworu mierzymy od początku do końca wnęki, zaś wysokość od nadproża (górnej ściany otworu) do posadzki.
  • Wysokość od nadproża do sufitu ? pomiar przestrzeni między sufitem garażu a dołem nadproża nad bramą pozwala ocenić, czy istnieje odpowiednia ilość miejsca do zainstalowania sprężyn oraz mechanizmu sterującego otwieraniem bramy. W zależności od rodzaju bramy i producenta, wymagana odległość może się różnić. Zazwyczaj powinna ona wynosić ok 10 cm.
  • Szerokość między ścianami a otworem ? należy zmierzyć odległości od narożnika ściany do początku wnęki wjazdowej. Pomiar ten należy wykonać zarówno z lewej, jak i prawej strony.
  • Głębokość wolnej przestrzeni na suficie ? jest to odległość od ściany wjazdowej do ewentualnych mocowań, oświetlenia sufitowego oraz innych elementów, które znajdują się na suficie i mogą utrudniać otwieranie bramy garażowej.

Mając przygotowane pomiary, możemy udać się do producenta lub dystrybutora bram garażowych w celu zapoznania się z jego ofertą. Polecamy nasze usługi w zakresie sprzedaży i montażu bram segmentowych, które świadczymy na terenie Bytomia oraz całego województwa śląskiego.